fbpx

Po – Pi 8:00 – 16:00 | info@zaren.sk

Pitný režim s Futuro Aqua – tipy na letné horúčavy!

Počas letných mesiacov by sme mali piť viac vody než obyčajne. Vďaka vysokým teplotám a zvýšenému poteniu vzniká vyššie riziko dehydratácie. Ako sa však prinútiť a nezabúdať piť dostatok tekutín?

Človek by mal v priemere vypiť zhruba 2 litre vody za deň. Toto číslo sa líši u každého z nás na základe pohlavia, telesných rozdielov, stravovacích návykov a podobne, isté však je, že v lete sa potreba piť zvyšuje. Naše telo v lete stráca tekutiny rýchlejšie najmä vďaka zvýšenému poteniu, čo znamená, že tekutiny musíme dopĺňať častejšie. V lete a na jar sa preto odporúčaná hranica presúva z 2 litrov na 2,5 litra vody denne. 

Zdroj: bigstockphoto.com

Nie je voda ako voda

Mnohí z nás vedia, že piť dostatok tekutín je dôležité pre naše zdravie, no málokto vie, či pije skutočne čistú a zdravú vodu. Je to možno preto, že voda je bezfarebná a na prvý pohľad “čistá”. Keď sa však pozrieme bližšie, tak uvidíme, že to, čo pijeme, nie je iba čistá H2O. Voda z kohútika totiž obsahuje aj rôzne iné látky, ktoré môžu byť pre náš organizmus škodlivé až toxické. Ide napríklad o chlór, ťažké kovy, usadeniny či sedimenty zo starého potrubia.

Vedeli ste, že olovo, ktoré sa nachádza vo vode ako jeden z ťažkých kovov, sa v našom organizme po malých dávkach dokáže kumulovať? V našom organizme sa najskôr ukladá do mäkkých tkanív a neskôr aj do kostí, zubov a vlasov. Z olova sa donedávna vyrábalo aj vodovodné potrubie. 

Jednou z možností je preto siahnuť po filtrovanej vode, ktorá látky škodlivé pre náš organizmus neobsahuje. Filter na vodu Futuro Aqua od značky Philipiak Milano je skvelou voľbou na výrobu zdravej vody v domácnosti najmä preto, lebo v sebe kombinuje až 3 druhy filtrácie vody a zaručuje tak, že budete piť a používať skutočne čistú a zdravotne nezávadnú vodu. 

Zariadenie Futuro Aqua.
zdroj: archív Zaren

Ako funguje filtrácia vody?

Futuro Aqua funguje na princípe trojstupňovej filtrácie vody pomocou 3 filtrov: 

 • filter z polypropylénovej priadze a uhlíkovej šachty, ktorý zbavuje vodu veľkých častíc sedimentov, hrdze, zvyšky chlóru, vône, farby a niektoré organické zlúčeniny,
 • filter reverznej osmózy, ktorý zachytí ťažké kovy, pesticídy, mikroorganizmy a baktérie nachádzajúce sa vo vode,
 • filter s aktívnym uhlím odstraňuje chlór, zlepšuje chuť vody a odstraňuje zafarbenie a nepríjemný zápach vody.

Kombináciou troch spôsobov filtrovania tak dostanete všetky výhody filtrácie vody v jednom prístroji. Zariadenie Futuro Aqua okrem toho dokáže vodu ohrievať na vybranú teplotu, preto je vhodné aj na prípravu teplých nápojov, čajov, kávy, detského mlieka a raňajkovej kaše. Vďaka 6 litrovej nádobe na vodu je možné zariadenie prenášať a nie je potrebné priame pripojenie k prívodu vody. 

Aká je voda z Futuro Aqua?

Filtrovaná voda z Futuro Aqua je zbavená chlóru, ťažkých kovov, má upravenú tvrdosť a neobsahuje dusitany, amoniakálny dusík, mikroorganizmy a iné škodlivé látky. Voda má po prefiltrovaní lepšiu chuť a upraví sa aj jej farba. Voda z Futuro Aqua si však zachováva určité množstvo minerálov ako sú napríklad kalcium a magnézium, preto sa jednoznačne nejedná o destilovanú vodu. Vďaka tomu, že voda z Futuro Aqua má upravenú tvrdosť, je tiež vhodná na používanie do kávovarov a iných kuchynských spotrebičov, čím spomaľuje proces tvorby vodného kameňa

Zdroj: archív Zaren

Recepty na letné nápoje s Futuro Aqua

Na inšpiráciu sme si pripravili výber niekoľkých receptov, ktoré si viete v lete pripraviť so zdravou vodou s Futuro Aqua. 

Domáci ľadový čaj

Týmto obúbneným nápojom sa ľahko schladíte a vychutnáte si jeho lahodnú chuť bez pridania umelých farbív, sladidiel a éčok. Ľadový čaj pripravený doma môže mať veľa rôznych variácií a jeho príprava je veľmi jednoduchá. Použiť môžete sypaný čaj, sáčkový čaj, sezónne ovocie alebo vaše obľúbené ovocie.

Postup: 

 1. Ľubovolný čaj (zelený, čierny, maté, rooibos) klasicky zalejeme horúcou vodou a necháme vyluhovať. 
 2. Pridáme sladidlo podľa preferencie (med, sirup, agáve sirup, cukor), ovocnú šťavu z vybraného ovocia a necháme poriadne vychladiť. 
 3. Pridáme ľad a osviežujúci letný nápoj je hotový.
Domáci ľadový čaj.
Zdroj: bigstockphoto.com

Espresso Tonic

Espresso Tonic sa stal hitom medzi letnými kávovými nápojmi. Ak ste milovník kávy a radi experimentujete, určite vyskúšajte tento jednoduchý recept

Postup:

 1. Pripravte espresso bežným spôsobom. Použiť môžete kávovar, french press alebo filter na kávu. Na prípravu môžete použiť filtrovanú vodu, vďaka čomu dosiahnete lepšiu chuť a zamedzíte tak usadzovaniu vodného kameňa. 
 2. Do pohára s ľadom nalejte tonic a zalejte pripraveným espressom.
 3. Na dozdobenie môžete použiť plátok limetky či citróna. 
Espresso Tonic.
Zdroj: bistockphoto.com

Agua Fresca

Agua Fresca je nápoj populárny v Mexiku a štátoch Latinskej Ameriky, ktorý sa vyrába z rôznych druhov ovocia a vody. Najčastejšie sa používa červený melón, žltý melón, ananás, jahody, mango a iné druhy ovocia, ktoré obsahujú veľké množstvo vody. Ide o veľmi osviežujúci nápoj, ktorý sa skvele hodí na horúce dni pri bazéne, ale aj posedenie s priateľmi.

Postup:

 1. Do mixéra vložíme 500g ovocia (môže byť aj mrazené), zalejeme 1 litrom vody, šťavou z limetky a pridáme ľubovolné sladidlo (podľa chuti), rozmixujeme.
 2. Podľa preferencie prepasírujeme hmotu z ovocia tak, aby sme dostali iba čistú šťavu. Tento krok je možné vynechať.
 3. Podávame vychladené s ľadom či kúskami ovocia. 
Agua Fresca.
Zdroj: bigstockphoto.com

Náš Tip

Na ozvláštnenie akéhokoľvek ľadového nápoja si môžete s použitím filtrovanej vody pripraviť ľadové kocky, do ktorých vložíte kúsky ovocia – maliny, čučoriedky, jahody, hrozno – fantázii sa medze nekladú! Po zamrazení ich môžete používať na ochladenie limonád, ovocných nápojov alebo aj obyčajnej vody, potešia sa im najmä deti.